Extra Curricular

 

DayClubTypeRoomTimeStaffYear Group(s)Week A/B/Both?Notes
MondayLunch Clubn/aSEN Room12:35-14:10Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
MondayHomework Clubn/aSEN Room15:00-16:00Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
MondayLecture SeriesSociologyR215:15-16:15Mrs StevensY12Both
MondayLecture SeriesSociologyR215:15-16:15Mrs StevensY13Both
MondayChess ClubGamesE815:15-16:15Mr PearsonAllBoth
MondayBaton TwirlingSport15:15-16:45Mrs HarrodAllBothSign-up only
TuesdayMagazine ClubEnglish10:40-10:55Mrs CarterAllBoth
TuesdayLunch Clubn/aSEN Room12:35-14:10Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
TuesdayTable TennisSportGirls Gym12:35-13:10Miss BuchananY7Both
TuesdayTable TennisSportGirls Gym12:35-13:10Miss BuchananY10Both
TuesdayTable TennisSportGirls Gym12:35-13:10Miss BuchananY11Both
TuesdayGreat BooksHistory/PhilosophyR112:35-13:20Mr HewittY12A
TuesdayGreat BooksHistory/PhilosophyR112:35-13:20Mr HewittY13A
TuesdayFootball ClubSportSports Hall13:30-14:00Mr SmithY8A
TuesdayFootball ClubSportSports Hall13:30-14:00Mr SmithY9B
TuesdayNetball ClubSportMUGA15.00-16.10Miss BuchananY7Both
TuesdayNetball ClubSportMUGA15.00-16.10Miss BuchananY8Both
TuesdayNetball ClubSportMUGA15.00-16.10Miss BuchananY9Both
TuesdayHomework Club (Science)ScienceS1615:00-16:00Mrs SilloY7Both
TuesdayHomework Club (Science)ScienceS1615:00-16:00Mrs SilloY8Both
TuesdayHomework Club (Science)ScienceS1615:00-16:00Mrs SilloY9Both
TuesdayHomework Clubn/aSEN Room15:00-16:00Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
TuesdayFootball/Basketball ClubSportField15:00-16:10Mr Lopes/Mr SmithY7Both
TuesdayFootball/Basketball ClubSportField15:00-16:10Mr Lopes/Mr SmithY8Both
TuesdayTrampoliningSportGirls Gym15:00-16:10Mrs StewardsonAllBothSign-up only
TuesdaySchool ProductionDramaA515:00-16:15Miss ChapmanAllBoth
TuesdayAble and Talented ClubArtJ815:15-16:15Mr CliffordAllBoth
WednesdayLunch Clubn/aSEN Room12:35-14:10Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
WednesdayEco ClubGeographyA310:40-10:55Miss O'DellY7A
WednesdayEco ClubGeographyA310:40-10:55Miss O'DellY8A
WednesdayEco ClubGeographyA310:40-10:55Miss O'DellY9A
WednesdayEco ClubGeographyA110:40-10:55Mr RodgersY7B
WednesdayEco ClubGeographyA110:40-10:55Mr RodgersY8B
WednesdayEco ClubGeographyA110:40-10:55Mr RodgersY9B
WednesdayFootball ClubSportSports Hall12:35-13:10Mr MossY10A
WednesdayFootball ClubSportSports Hall12:35-13:10Mr SouthamY11B
WednesdayExtension ClubHistoryS1412:35-13:20Mrs AminAllBoth
WednesdayScience ClubScienceS1212:50-13:20Dr PaineY7Both
WednesdayScience ClubScienceS1212:50-13:20Dr PaineY10Both
WednesdayArcherySportSports Hall15.00-16.30AllBothSign-up only
WednesdayCoding ClubComputing15:00-16:00Mr WilsonY7Both
WednesdayCoding ClubComputing15:00-16:00Mr WilsonY8Both
WednesdayCoding ClubComputing15:00-16:00Mr WilsonY9Both
WednesdayHomework Clubn/aSEN Room15:00-16:00Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
WednesdayNetball ClubSportMUGA15.00-16.10Miss BuchananY10Both
WednesdayNetball ClubSportMUGA15.00-16.10Miss BuchananY11Both
WednesdayGCSE RevisionPEJ115:00-16:10Mr MossY11Both
WednesdayRugbySportField15:00-16:10Mr SouthamY7Both
WednesdayRugbySportField15:00-16:10Mr SouthamY8Both
WednesdaySchool ProductionDramaA515:00-16:15Miss ChapmanAllBoth
ThursdayLunch Clubn/aSEN Room12:35-14:10Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
ThursdayHomework Support (RE)REPC413:25-14:10Mr DobsonY8Both
ThursdayHomework Support (RE)REPC413:25-14:10Mr DobsonY9Both
ThursdayHomework Support (History)HistoryT512:45-13:15Mrs NormanY10Both
ThursdayHomework Support (History)HistoryT512:45-13:15Mrs NormanY11Both
ThursdayHomework Support (History)HistoryT513:30-14:00Mrs NormanY8Both
ThursdayHomework Support (History)HistoryT513:30-14:00Mrs NormanY9Both
ThursdayMathematical ConstructionsMathsE212:35-13:20Miss WhiteY7Both
ThursdayMathematical ConstructionsMathsE212:35-13:20Miss WhiteY10Both
ThursdayMathematical ConstructionsMathsE212:35-13:20Miss WhiteY11Both
ThursdayMathematical ConstructionsMathsE213:25-14:10Miss WhiteY8Both
ThursdayMathematical ConstructionsMathsE213:25-14:10Miss WhiteY9Both
ThursdayReading ClubEnglish13:25-14:10Mrs LewinsY8Both
ThursdayReading ClubEnglish13:25-14:10Mrs LewinsY9Both
ThursdayDungeons and DragonsGamesJ1115:00-16:00Mr FeeneyAllBothSign-up only
ThursdayHomework Club (Languages)LanguagesN815.00-16.00Miss CowanAllBoth
ThursdayBasketball ClubSportBoys Gym15.00-16.10Mr LopesY9Both
ThursdayBasketball ClubSportBoys Gym15.00-16.10Mr LopesY10Both
ThursdayGirls Fitness ClubSportGirls Gym15.00-16.10Mrs StewardsonAllBoth
ThursdayRugbySportField15.00-16.10Mr Southam/Mr MasdinY9Both
ThursdayRugbySportField15.00-16.10Mr Southam/Mr MasdinY10Both
ThursdayRugbySportField15.00-16.10Mr Southam/Mr MasdinY11Both
ThursdayChoirMusic15:00-16:00Miss DuckhouseAllBoth
ThursdayHomework Clubn/aSEN Room15:00-16:00Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
ThursdayLego Mindstorms/Game MakerComputing15:00-16:00Mr WilsonY7Both
ThursdayLego Mindstorms/Game MakerComputing15:00-16:00Mr WilsonY8Both
ThursdayLego Mindstorms/Game MakerComputing15:00-16:00Mr WilsonY9Both
ThursdayHomework Club (Art)ArtJ1315:15-16:15Mrs AndrewsAllBoth
FridayLunch Clubn/aSEN Room12:35-14:10Mrs Luyten-CoelhoAllBoth
FridayItalian ClubLanguagesN712.35-13.00Miss FernandesAllBoth
FridayCreative Writing ClubHistoryS1412:35-13:20Mrs AminAllBoth
FridayFood ExplorersFoodT712:50-13:10Miss WellsY7Both
FridayFood ExplorersFoodT712:50-13:10Miss WellsY10Both
FridayFood ExplorersFoodT712:50-13:10Miss WellsY11Both
FridayBadmintonSportSports Hall15.00-16.00AllBothSign-up only
Designed By Smart School Websites